Kroaci, një person i armatosur plagos policin përpara se t’i japë fund jetës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një person i armatosur ka qëlluar me armë drejt një polici jashtë zyrave të qeverisë kroate përpara se t’i jepte fund jetës, njofton policia e vendit.


I dyshuari u largua nga vendngjarja pasi qëlloi mbi policin 31-vjeçar në Sheshin e Shën Markut ku ndodhet dhe godina e parlamentit kroat dhe institucione të tjera të rëndësishme shtetërore.

22-vjeçari vendas ka vrarë më pas veten dhe është gjetur pranë zonës Jabukovac.

Ai është një person i panjohur për autoritetet vendase ndërsa motivi i sulmit nuk është bërë ende i ditur.

Polici i plagosur i është nënshtruar një ndërhyrjeje dhe gjendja e tij paraqitet e “qëndrueshme”.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 8 në Zagreb ndërsa çështja po hetohet si “vrasje me paramendim”, sipas një deklarate nga forcat e rendit.

Kryeministri Andrej Plenkovic tha se po policia po heton rastin për të parë nëse ka precedentë të ngjashëm.

“Për momentin nuk kemi informacione të mjaftueshme”, tha Plenkovic përpara gazetarëve.

Policia ka rrethuar zonën e ngjarjes dhe të gjitha aktivitetet e qeverisë janë anuluar.

Avokati i Shtetit po heton incidentin, sw bashku me hetues nga policia e Zagrebit.

 

 


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER