Pasaporta e vaksinës së BE-së mund të mos jenë gati deri në verë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Propozimi i Komisionit Evropian për një pasaportë vaksine, i quajtur zyrtarisht ‘Digital Green Pass’ po përballet me një betejë të ashpër që të realizohet për sezonin e verës.

Shqetësimet në lidhje me të drejtat themelore, diskriminimin, privatësinë e të dhënave, aksesin teknologjik dhe falsifikimin janë gati të bëhen pengesa për instrumentin inovativ ndërkufitar, llojet e të cilave nuk janë provuar më parë në Bashkimin Evropian.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi të hënën se ekipi i saj së shpejti do të paraqesë një projekt-ligj ku do të prezantohet pasaporta e vaksinimit në të gjithë BE-në.

Një zëdhënës më vonë tha se objektivi i kalimit do të jetë lehtësimi i “lëvizjes së sigurt dhe të lirë në BE” dhe do të aplikojë për punë dhe turizëm.

Detajet konkrete të propozimit do të zbulohen më vonë dhe do të pasohen nga, të paktën, tre muaj punë teknike.

Duke pasur parasysh proceset e ndërlikuara të vendimmarrjes së BE-së, skenari më optimist për të vendosur sistemin duket të jetë në fund të qershorit ose në fillim të korrikut.

Ajo që është zbuluar tashmë është se instrumenti i BE-së do të jetë një version më gjithëpërfshirës i pasaportës së vaksinimit shumë të diskutuar: përveç provave mbi vaksinimin, leja e gjelbër do të përfshijë gjithashtu rezultatet e testeve të mëparshme COVID-19 për ata që nuk janë injektuar dhe deklaratat mjekësore për ata që janë rikuperuar nga sëmundja (dhe supozohet se mbrohen nga antitrupa të përkohshëm).

Kalimi “do të respektojë mbrojtjen e të dhënave, sigurinë dhe privatësinë”, tha von der Leyen në njoftimin e saj të shkurtër.

Por, të gjitha këto garanci mund të mos jenë të mjaftueshme për të shuar dyshimet dhe përmbajtjen e kritikëve që argumentojnë se certifikata të tilla do të ndajnë qytetarët në mënyrë të pashmangshme në dy klasa: të vaksinuarit dhe të prekshmit.

Lexoni gjithashtu:

Evropa zbut kufizimet, hapen dyqanet në Gjermani, lehtësime në Itali e Francë

COVID-19 dhe koha e vaksinave, Austria e Danimarka bashkëpunim me Izraelin, Serbia i dërgon 10 mijë vaksina Bosnjës


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER