Vetëm 1/3 e mjekëve të vaksinuar, zyrtarët francezë u kërkojnë bluzave të bardha që të marrin vaksinën anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të enjten, zyrtarët e qeverisë franceze u kërkuan punonjësve shëndetësorë të vendit të marrin një vaksinë koronavirus, duke treguar se vetëm rreth 30% janë injektuar deri më tani.

“Nesër do t’u shkruaj një letër të gjithë punonjësve shëndetësorë në vendin tonë për t’i inkurajuar ata që të bëjnë vaksinën,” u tha gazetarëve ministri i Shëndetësisë së Francës, Olivier Véran.

“Vetëm një punonjës shëndetësor nga tre është aktualisht i vaksinuar. Kjo nuk është normale dhe komprometon aftësinë tonë për të luftuar në mënyrë efektive kundër virusit”, tha kryeministri Jean Castex.

Sondazhe të shumëfishta tregojnë se francezët janë ndër më skeptikët e vaksinave në Evropë.

Ndryshe nga shumë vende të tjera, punonjësit shëndetësorë francezë fillimisht nuk ishin në grupin prioritar të vaksinimit.

Në fillim të fushatës së vaksinimit në fund të dhjetorit, vetëm personeli i shtëpive të kujdesit dhe profesionistët shëndetësorë mbi 50-vjeç ishin si prioritet për t’u injektuar.

Vetëm në 6 shkurt, pas autorizimit të injektimit të vaksinës AstraZeneca, vaksinimi u shtri në të gjithë punonjësit shëndetësorë francezë.

Bllokimi i fundjavës u shtri në rajonin verior

Kryeministri Castex u tha gazetarëve të enjten se masat e bllokimit të fundjavës do të shtrihen në rajonin përreth portit të Calais, për të parandaluar një rritje të rasteve të koronavirusit.

“Incidenca në të vërtetë po rritet shumë shpejt, përkatësisht me 23% gjatë 7 ditëve të fundit dhe tani tejkalon pragun e 400 rasteve për 100,000 banorë. Kjo është pothuajse dyfishi i mesatares kombëtare”, tha Castex.

Lexoni gjithashtu:

Pandemia rrit papunësinë në BE, Unioni vendos objektiv 2030-n për uljen e papunësisë dhe barazinë gjinore

Pasaporta e vaksinës së BE-së mund të mos jenë gati deri në verë

Agjencia Evropiane e Barnave merr në rishikim vaksinën ruse ”Sputink V”


Etiketimet

Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një...

Mbahen zgjedhjet e parakohshme në Portugali

Portugezët kanë nisur votimin e hershëm në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme. Më shumë se 300 mijë persona janë regjistruar për të votuar më herët,...

Blinken thotë se nuk është koha për sanksione ndaj Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë. Ai tha se një veprim i tillë do...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER