Macron përkujton për të dytin vit radhazi 260 viktimat e terrorit në Francë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emmanuel Macron ka përkujtuar sot për të dytin vit radhazi viktimat e terrorizmit në Francë.

Në ceremoni ishin të pranishëm shumë personalitete franceze, përfshirë dhe ish-presidentin Nicolas Sarkozy.

Macron së bashku me gruan e tij Briggite, kanë kryer homazhe pranë një monumenti ‘La Parole Port’, e cila përfaqëson një grua pa kokë, monument i cili i dedikohet viktimave të sulmeve. Më pas presidenti francez takoi dhe 13 kryetarët e shoqatave të viktimave.

Që nga janari i vitit 2015, sulmet kanë lënë më shumë se 260 viktima në Francë.

Ndër sulmet më vdekjeprurëse kanë qenë në Saint-Denis në Paris me 130 viktima dhe ai i 14 korrikut të vitit 2016 në Nicë me 86 të vdekur.

Data 11 mars është zgjedhur si dita evropiane e përkujtimit të viktimave të terrorizmit duke iu referuar sulmeve në Madrid të vitit 2004.

Sipas pallatit Elysee ‘kërcënimi terrorist’ vazhdon që të mbetet i lartë, duke specifikuar që 33 sulme të mundshme janë zbuluar duke filluar nga viti 2017.

 

Etiketimet

Në Francë hapen parqet dhe hiqet maska, në Austri ‘festë’ nga 1 korriku

Parku Disneyland në Paris rihapi dyert ditën e enjte pas thuajse 8 muaj mbyllje për shkak të pandemisë. Vizitorë të shumtë u mirëpritën me muzikë...

4 atraksionet që ja vlejnë të vizitohen gjatë qëndrimit tuaj në Pukë

Prej kohësh Puka është kthyer në një destinacion të preferuar nga vizitorët vendas por edhe ata të huaj që kërkojnë të shijojnë, natyrën, borën,...

Ish-presidenti Rexhep Mejdani “kundër” vendimit për shkarkimin e Metës

Ish-Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Rexhep Mejdani e konsideron situatën aktuale politike në vend “të trishtueshme”. Në një prononcim ekskluziv për Euronews Albania, z. Mejdani...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER