Gjermania zgjat kufizimet, OBSH kritika të pasurve për shpërndarjen e vaksinave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania ka pezulluar planet e saj të lehtësimit të masave kufizuese për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19. Kancelarja Angela Merkel dhe krerët e 16 shteteve federale ranë dakord të zgjasin bllokimin deri në 18 Prill, i cili, ndër të tjera, do të kufizojë numrin e njerëzve që mund të grumbullohen, një masë e ndërmarrë për të kufizuar rritjen e të infektuarve gjatë Pashkëve.

“Për këtë arsye, 1 Prilli dhe 3 Prilli janë dekretuar  njëherësh si ditë pushimi, me kufizime të mëdha në kontakte dhe ndalim të grumbullimeve nga 1 deri në 5 Prill. Është një periudhë e zgjatur pushimi gjatë Pashkëve”, tha Angela Merkel.

Pas gjashtë javësh rënie të të infektuarve  OBSH është e shqetësuar për situatën epidemiologjike  të krijuar së fundmi. Variantet e reja të virusit cilëson ndër shkaktarët kryesorë. OBSH është treguar po ashtu kritike ndaj vendeve të pasura sa i përket politikës së vaksinimit.

“Hendeku midis numrit të vaksinave të administruara në vendet e pasura dhe numrit të vaksinave të administruara përmes Covax po rritet çdo ditë dhe po bëhet më grotesk çdo ditë. Vendet më të varfra të botës pyesin nëse vendet e pasura me të vërtetë kuptojnë atë që thonë kur flasin për solidaritetin”, ka deklaruar kreu i OBSH, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ndërsa ‘AstraZeneca’ publikoi një studim të kryer në SHBA që tregon efikasitetin e vaksinës së saj dhe mungesën e efekteve anësore, autoritetet spanjolle vendosën të rifillojnë përdorimin e dozave  duke e shtrirë atë tek të rriturit deri në moshën 65 vjeç. Madrid do të rishikojë studimin përpara se të ndërmarrë hapa të mëtejshëm.

“Kjo gjithashtu do të varet nga studimet e  reja, siç është ai i paraqitur më parë , prova e re klinike e ‘AstraZeneca’ në Shtetet e Bashkuara me njerëz mbi 65 vjeç. Ne kemi informacion nga mediat, por duam të dimë saktësisht detajet e Këtij studim”, tha Carolina Darias, ministre spanjolle e Shëndetësisë.

Shumë Spanjollë mbeten të habitur dhe të indinjuar sepse udhëtimi ndërmjet rajoneve është  ende ndaluar ndërsa ardhjet ndërkombëtare me aeroplan janë të autorizuara. Gjermanët dhe Francezët po arratisen simbolikisht  për t’i shpëtuar bllokimeve të tyre kombëtare, të cilat janë më të rrepta se ato të Spanjës.

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER