Qirinj kundër të ftohtit, prodhuesit e verës në Chablis përpiqen të mbrojnë të korrat nga temperaturat e ulëta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jashtë Chablis (Shabli), e njohur në botë për verën e bardhë me shije frutore, mund të shohësh një shkëlqim në ngjyrë portokalli.

Por kjo pamje magjike fsheh një situatë të errët për prodhuesit e verës në disa rajone të Francës: temperaturat e ulëta mund të dëmtojnë seriozisht të korrat e tyre.

Ata kanë ndezur qirinj për të mbrojtur vreshtat e tyre nga ngricat e pranverës, ndërsa parashikohen më shumë net të ftohta këtë javë.

Temperaturat kanë zbritur deri në -5°C përgjatë natës edhe në rajone të tjera si Burgundy (Burgonjë) dhe Bordeaux (Bordo).

Edhe pse është ende herët për të vlerësuar dëmet, prodhuesit thonë se kjo është e pashmangshme.

Episodet e befta të të ftohtit këtë vit kanë ndodhur më herët, që do të thotë se rënia e temperaturave mund të jetë edhe më e madhe.

Në prillin e 2017, një valë e të ftohtit dëmtoi vreshtat, duke bërë që prodhimi vjetor i verës franceze të binte në pikën më të ulët në histori.


Etiketimet

Mbi 100 qytetarë presin në aeroportin e Rinasit për të vijuar udhëtimet

Mbi 100 qytetarë janë duke pritur në ambientet e jashtme të aeroportit “Nënë Tereza” për të vijuar udhëtimet e tyre. Me çanta dhe valixhe, ata...

Rezultatet e sondazhit të katërt të Barometrit Politik në Euronews Albania

Sonte në emisionin Barometri Politik do të njiheni me rezultatet e fundit të dala nga sondazhi i katërt kombëtar, i realizuar nga kompania MRB...

Prokuroria ngre akuzë për tre kontrollorë të trafikut ajror, lihen të lirë të tjerët

Pasi qëndruan prej disa orësh në mjediset e Drejtorisë së Policisë së Tiranës, prokuroria ka ngritur zyrtarisht akuzë vetëm ndaj tre kontrollorëve të trafikut...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER