Greqi, teste falas në farmaci, paketa ofrohet një herë në javë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke nisur nga dita e djeshme në të gjitha farmacitë ne Greqi ofrohen teste falas për COVID-19 me shpresën se dhe kjo masë do të ndihmojë në lehtësimin e kufizimeve çka ka shkaktuar lodhje tek qytetarët dhe ka dëmtuar ekonominë.

Paketa e vetë testimit mund të kryhet një herë në javë ndonëse ka skepticizëm se nuk janë të lehta dhe njerëzit mund të gënjejnë për rezultatin.

Testet do të shpërndahen në shkollat e mesme dhe për mësuesit në përpjekje për të rihapur shkollat.

Izolimi  i vendosur në nëntor në shtetin fqinj ka shkaktuar pakënaqësi dhe ka lënë shumë biznese në kufijtë e mbijetesës.

Pas pesë muajsh dyqanet u rihapën me kufizime, ndërsa javën e kaluar u lehtësua lëvizja midis rajoneve por shkollat dhe restorantet mbeten të mbyllura dhe shtetrrethimi është ende në fuqi.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER