Vendimet mbi AstraZeneca-n, në Spanjë e Itali do të injektohen personat mbi 60-vjeç, në Britani të Madhe ndalohet për nën 30-vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas vendimit të Agjencisë Evropiane të Barnave për sigurinë e vaksinës së AstraZeneca autoritetet shëndetësore në Spanjë dhe Itali kanë marrë vendimin që kjo vaksinë të jepet vetëm për personat mbi 60-vjeç.

Por, do të vijojë injektimi i dozës së dytë për të gjithë ata që janë vaksinuar tashmë.

Në Spanjë është raportuar për 12 raste që kanë pasur probleme me mpiksjen e gjakut dhe vendimi u mor si një masë paraprake.

Edhe në Britani të Madhe agjencia e vaksinimit keshillon që vaksina e AstraZeneca te mos u jepet personave nën 30-vjeç, shkak janë bërë raportimet për efektet anësore të mpiksjes së gjakut në tru.

Lexoni gjithashtu:

EMA deklaron se ‘mpiksjet e gjakut’ duhet të listohen si një efekt anësor “shumë i rrallë” i AstraZeneca

Siguria e ‘AstraZeneca’, EMA, deklaratë për lidhjen mes vaksinës dhe trombozës

 

Etiketimet

Piktura e artistit spanjoll Pablo Picasso shitet në ankand për 103.4 mln dollarë

Një pikturë e realizuar nga Pablo Picasso u shit për 103.4 milionë dollarë gjatë një ankandi të zhvilluar në New York duke thyer të...

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER