‘Johnson & Johnson’ nën hetim, katër raste të mpiksjes së gjakut tek të vaksinuarit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tjetër vaksinë anti-COVID po hetohet. Procesi ka nisur pas 4 rasteve serioze të mpiksjes së gjakut pas marrjes së “Johnson & Johnson”.

Vaksina në fjalë po përdoret vetëm në Amerikë për momentin, por si “J & J” ashtu dhe “AstraZeneca” përdorin të njëjtën teknologji.

Ndërkohë, Agjencia Evropiane e Barnave deklaron se po shqyrton katër rastet e pacientëve që morën dozën e “J & J”, pasi një prej tyre rezultoi fatal.

EMA po heton edhe nëse ka rrjedhje lëngjesh nga enët e gjakut kur merret vaksina “AstraZeneca”. Kjo, pasi 5 raste u raportuan ku presioni i gjakut ra dhe indet u bënë u frynë.

Agjencia e lajmeve “AFP” raportoi ndërkohë se Komisioni Evropian do të negociojë marrjen e 1.8 miliardë dozave të “brezit të dytë” të vaksinave.

Autoritetet mendojnë se ato janë e ardhmja e luftës kundër COVID-it dhe shpresojnë se do të mbërrijnë më vonë gjatë vitit.

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER