Ish-kryeministri portugez në gjyq, nën akuzë për pastrim parash dhe falsifikim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 6 vjet nga arrestimi i tij në kuadër të një hetimi për korrupsion, ish-kryeministri i Portugalisë, Jose Socrates do të përballet me gjyqin, por vetëm për akuzat e pastrimit të parave dhe falsifikimit të dokumenteve.

Me një vendim që tronditi mbarë vendin, gjyqtari Ivo Rosa, i Gjykatës së Lartë Penale të Portugalisë, hodhi poshtë akuzat për korrupsion ndaj Socrates, për shkak të mungesës së provave.

“Diçka unike ndodhi sot. Të gjitha gënjeshtrat e mëdha të prokurorëve u zhbënë. Do të vazhdoj të luftoj edhe për akuzat e mbetura”, u shpreh Jose Socrates, ish-kryeministër i Portugalisë.

Gjyqtari i çështjes deklaroi se “argumentet e prokurorëve janë bazuar tek spekulimet dhe fantazia”.

Rosa hodhi poshtë edhe akuzat për evazion fiskal që rëndonin ndaj Socrates, i cili do të gjykohet vetëm për pastrimin e 1.7 milionë eurove, falsifikim dokumentesh lidhur me tenderët publikë, si dhe blerjen dhe dhënien me qira të një apartamenti në Paris.

Vetë Socrates ka mohuar çdo shkelje, duke e quajtur hetimin në ngarkim të tij të motivuar politikisht.

Ndërkohë, biznesmeni Carlos Santos Silva, një mik i ish-kryeministër i akuzuar se ka vepruar si ndërmjetës në marrëveshjet, do të përballet gjithashtu me proces gjyqësor.

Etiketimet

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER