‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi.

Sipas tij, vendimi i Salvinit nuk ishte në shkelje të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe nuk mund të konsiderohet si rrëmbim.

Në seancën gjyqësore, prokurori argumentoi se emigrantëve iu dha ndihma mjekësore dhe se qeveria mbështeti vendimin dhe politikat e Salvinit. Ky i fundit argumentoi se kishte vepruar në emër të interesit kombëtar.

“Jam i lumtur. Prokurori ka përjashtuar krimet dhe rrëmbimin. Ai tha se kam respektuar ligjet kombëtare dhe ndërkombëtare. Ne kemi shpëtuar jetë, kemi zgjuar Europën, i kemi rikthyer dinjitetin dhe sigurinë Italisë. Ndaj, po kthehem i qetë te fëmijët e mi, me shpresën se 14 maji do të jetë fundi”, u shpreh Matteo Salvini, kryetar i Lega Nord.

Në korrik 2019, Salvini, në cilësinë e ministrit të Brendshëm në qeverinë Conte, bllokoi më shumë se 100 persona në bordin e një anijeje të rojës bregdetare për 6 ditë, për të pritur dakordësinë e aleatëve europianë për rivendosjen e tyre.

Më 14 maj pritet të merret vendimi nëse duhet të vijojë procesi gjyqësor lidhur me këtë çështje.

 

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER