Autoritetet në Suedi shprehen se në shtet ka shumë fëmijë të infektuar me COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Suedia vazhdon të ketë një përhapje të lartë të COVID-19 krahasuar me shtetet e tjera të Bashkimit Evropian.

Agjencia e Shëndetit Publik raporton për një rritje të rasteve veçanërisht tek fëmijët.

“Ajo që bie në sy është se rastet në mesin e fëmijëve dhe të rinjve janë duke u rritur, midis grup-moshës 0-19 vjeç,” shprehen autoritetet duke shtuar se kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të faktit se udhëzimet rreth gjurmimit të kontakteve kanë ndryshuar kohët e fundit dhe se më shumë fëmijë po testohen pozitiv.

Në grupmoshat e tjera, tek të rriturit ka një rënie shumë më të qartë të rasteve, të cilat agjencia beson se është kryesisht për shkak të ndikimit të përhapjes së vaksinimit.

Lexoni gjithashtu:

“Gjermania thyen valën e tretë të pandemisë”, deklaron ministri i Shëndetësisë

EMA nis shqyrtimin e Sinovac, ende pa një përgjigje për vaksinën ruse

Franca ul moshën e vaksinimit, Rusia autorizon përdorimin e një versioni më të lehtë të Sputnik V

 

Etiketimet

Sopranoja Ermonela Jaho: Në momentin që nuk do kem emocione, do ta lë këtë zanat

“Në momentin që nuk do kem emocione unë do ta lë këtë zanat”. Kështu u shpreh për Euronews Albania, sopranoja e njohur Ermonela Jaho...

‘Grusht shteti brenda partisë’, Bejko dhe Bumçi përplasen për përjashtimin e Berishës

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi dhe Roland Bejko debatuan në Euronews Albania sa i takon legjitimitetit të vendimit...

‘S’mund të jetojmë dot pa artin’, Ermonela Jaho tregon emocionet në Teatrin e Operas dhe Baletit

Sopranoja me famë botërore, Ermonela Jaho në një intervistë për Euronews Albania u shpreh se gjatë performancës së saj në Teatrin e Operas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER