“Gjermania thyen valën e tretë të pandemisë”, deklaron ministri i Shëndetësisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vala e tretë e pandemisë duket se është thyer, këto kanë qenë fjalët e ministrit gjerman të Shëndetësisë gjatë së premtes, teksa duket se masat e distancimit social dhe përshpejtimi i fushatës së vaksinimeve ka ndihmuar në uljen e infektimeve.

Deklarata e ministrit Jens Spahn është bërë gjatë një përditësimi të përjavshëm të situatës epidemiologjike në vend.

Kreu i Institutit Robert Koch për sëmundje ngjitëse, Lothar Wieler, tha se incidenca e rasteve të reja me COVID-19 ka qenë në rënie për të gjithë grup moshat, dhe se është shpresëplotë që së shpejti pandemia do të jetë nën kontroll të plotë në Gjermani.

Deri më tani 31.5 për qind e popullsisë kanë marrë të paktën dozën e parë të vaksinës, konfirmoi ministri Spahn.

Gjermania ka regjistruar mbi 3 milionë raste të konfirmuara me COVID-19 që prej fillimit të pandemisë, ndërsa virusi i ka marrë jetën 84,811 qytetarëve.

Lexoni gjithashtu 

Etiketimet

Rusët zgjedhin sërish Putin, kritika për votim të detyruar dhe mbushje të kutive të votimit

Partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ ka festuar fitoren në zgjedhjet parlamentare. “Sot,  përfunduan zgjedhjet për parlamentin. Zgjedhje shumë të rëndësishme që do të përcaktojnë...

Gjermania drejt zgjedhjeve, tre kandidatët për kancelarë përballen në debatin e fundit televiziv

Përpara zgjedhjeve të 26 shtatorit, tre kandidatët që synojnë të pasojnë kancelaren Angela Merkel u përballën në debatin e tretë dhe të fundit televiziv....

5 të vdekur nga sulmi me armë në një universitet në Rusi

Një sulm me armë në një universitet në lindje të Rusisë la sot 5 të vdekur dhe 6 të plagosur. Ngjarja ndodhi në Universitetin e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER