Në Francë hapen parqet dhe hiqet maska, në Austri ‘festë’ nga 1 korriku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parku Disneyland në Paris rihapi dyert ditën e enjte pas thuajse 8 muaj mbyllje për shkak të pandemisë.

Vizitorë të shumtë u mirëpritën me muzikë dhe nga miushi Miki, Minnie dhe personazhe të tjera të Disney.

Po nga e enjtja, maskat nuk janë më të detyrueshme në ambjentet e jashtme, me përjashtim të fëmijëve mbi 6 vjeç, që vizitojnë parqet.

Kështu, vizitorët në parkun Disney po i mbanin ato.

“Është gjë e mirë, mund të marrim frymë”, shprehet një qytetare.

Në Austri, kancelari Kurz njoftoi lehtësime të mëtejshme të masave. Nga 1 korriku, njerëzve do t’u duhet të mbajnë vetëm një maskë të thjeshtë kur ndodhen në dyqane apo përdorin transportin publik.

“Nga 1 korriku nuk do ketë më mbyllje. Darkat në restorante, martesat dhe celebrimet, çdo gjë që është argëtuese, qoftë gjatë ditës edhe gjatë natës, mund të bëhet sërish. Mund të vallëzoni, të festoni dhe të martoheni. Nga 1 korriku të gjitha këto mund t’i bëni sërish”, deklaroi Kurz.

Në Itali, çiftet morën më në fund dritën e gjelbër për mbajtjen e dasmave, për sa kohë njerëzit vijojnë t’u përmbahen masave anti-COVID.

Livia Rigillo dhe Tiziano Spina ishin mes të parëve që lidhën kurorë në Romë, me familjarët dhe miqtë, që mbanin maskat.

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER