Frika nga Delta, EMA deklaroi se vaksinat e aprovuara nga BE janë efikase ndaj variantit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Agjencia Evropiane për Medikamentet (EMA) deklaroi të enjten se vaksinat anti-COVID të aprovuara në Bashkimin Evropian ofrojnë mbrojtje ndaj të gjitha varianteve të coronavirusit, përfshirë atë Delta.

Megjithatë, agjencia bëri thirrje për një monitorim më aktiv të prodhuesve të vaksinave.

“Ne jemi në dijeni të shqetësimeve të shkaktuara nga përhapja e shpejtë e Deltas dhe varianteve të tjera. Por, aktualisht rezulton se të katër vaksinat e aprovuara në Bashkimin Evropian mbrojnë nga të gjitha variantet që po qarkullojnë në Evropë, përfshirë atë Delta. Të dhënat laboratorike tregojnë se antitrupat e krijuar nga këto vaksina janë në gjendje ta neutralizojnë variantin në fjalë. Këto janë lajme të mira”, u shpreh Marco Cavaleri nga Agjencia Evropiane e Medikamenteve.

Varianti Delta, tej mase i transmetueshëm, u konstatua për herë të parë në Indi dhe ka çuar në një valë të re infektimesh në mbarë botën.

Për të monitoruar rreziqet potenciale, prodhuesit e vaksinës kanë ekspozuar gjakun e personave të vaksinuar ndaj viruseve të projektuara, për të pasur të njëjtat tipare të variantit, për të përcaktuar nëse antitrupat e asgjësojnë virusin.

Aktualisht, Bashkimi Evropian ka katër vaksina të autorizuara: ato nga “Pfizer-BioNTech”, “AstraZeneca-Oxford”, “Moderna” dhe “Johnson & Johnson”.

 

LEXONI GJITHASHTU:
Etiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...