Protesta kundër vaksinimeve COVID në Athinë, qytetarët përplasen me policinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me qindra qytetarë protestuan dje jashtë parlamentit në Athinë duke kundërshtuar vaksinimet kundër COVID-19.

Protestuesit u përplasën edhe me policinë, e cila përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë më shumë se 1500 qytetarë.

Protestuesit mbanin në duar flamuj dhe kryqe, si dhe këndonin himnin kombëtar.

Ky është tubimi i dytë brenda një jave kundër përpjekjes së autoriteteve greke për të bindur qytetarët që të vaksinohen.

Një javë më parë, qytetarët protestuan kundër vendimit të qeverisë për të detyruar punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe stafin në azilet e të moshuarve, që të vaksinohen.

Më shumë se 4.7 milionë njerëz janë vaksinuar plotësisht në shtetin fqinj me 11 milionë banorë.

Infeksionet në Greqi janë rritur javët e fundit. Një ditë më parë, autoritetet raportuan pothuajse 3.000 raste të reja.

 

LEXONI GJITHASHTU:
Etiketimet

Anijet humanitare shpëtuan mbi 700 emigrantë në Mesdhe vetëm gjatë fundjavës

Anijet humanitare shpëtuan mbi 700 emigrantë jashtë brigjeve të Libisë dhe Maltës vetëm gjatë fundjavës, tha OJQ, ‘SOS Mediterranee’. Grupi i ndihmës për emigrantët tha...

Evropa përkujton sot Ditën e Holokaustit të Romëve

Vendet evropiane përkujtojnë sot Ditën e Holokaustit të Romëve, e cila sjell në vëmendje përndjekjet dhe vuajtjet e kësaj popullsie etnike gjatë Luftës së...

Kryeministri i Kosovës viziton familjet që humbën të dashurit në aksidentin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime dy familje në Deçan dhe Junik që humbën të afërmit e tyre në aksidentin tragjik të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER