Qeveria e Maltës përgjegjëse për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia, thotë hetimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një hetim i pavarur ka ngarkuar me përgjegjësi për vrasjen e gazetares Daphne Caruana Galizia qeverinë malteze.

Hetimi tha se autoritetet malteze kishin krijuar një “kulturë mosndëshkimi” që çoi në vrasjen e gazetares.

Caruana Galizia u vra me një bombë teksa po udhëtonte me makinë në tetor 2017. Ajo dyshohej se po hetonte korrupsionin në një biznes të lidhur me një sipërmarrësin e majmë, Yorgen Fenech.

Fenech – i cili ka pasur lidhje të afërta me qeverinë – është akuzuar si organizatori i dyshuar i vrasjes. Ai ka mohuar çdo përgjegjësi.

Të enjten, një komision hetimor tha se megjithëse qeveria e Maltës nuk luajti një rol të drejtpërdrejtë, ajo nuk kishte arritur ta mbronte gazetaren Caruana Galizia nga kërcënimet me jetë.

Raporti tha gjithashtu se vrasja e saj ishte e lidhur qartë me punën që bënte, ndërsa theksohet se “kultura e mosndëshkimit” u rrit ndjeshëm në periudhën para vitit 2017 duke çuar në “zbehjen e sundimit të ligjit”.

Pas trysnisë së fortë nga Bashkimi Evropian, hetimi publik për vrasjen e gazetares Galizia nisi në qershor të vitit 2019 dhe gjatë kësaj periudhe u kryen 93 seanca dëgjimi ekspertësh dhe dëshmitarësh. Rezultatet u njoftuan sot nga kryeministri i Maltës Robert Abela përmes një postimi në Twitter.

Për vrasjen e Galizias gjykatat kanë dënuar me 15 vite burg një person, ndërsa dy të tjerë, të cilët akuzohen se vunë bombën në makinë, janë ende në gjykim.

Ish-kryeministri Joseph Muscat u dërhoq në janar 2020 pasi biznesmeni Fenech u arrestua dhe vendi u përfshi nga protestat. Sidoqoftë Muscat nuk është akuzuar asnjëherë për asgjë në lidhje me çështjen.

Përmes një postimi në Facebook, Muscat u përpoq të distanconte qeverinë e tij nga etiketimi në raport si “qeveri që promovoi pandëshkueshmërinë”. Ai tha se arrestimi i të dyshuarve pak muaj pas vrasjes dëshmon të kundërtën.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Çështja ‘Tahiri’ shqyrtohet sot në Gjykatën e Lartë

Gjykata e Lartë shqyrton sot çështjen ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ky i fundit është paraqitur mëngjesin e sotëm në ambientet e kësaj gjykate. Saimir...

Këngëtari amerikan shpallet fajtor për abuzim seksual

Këngëtari amerikan R Kelly i njohur për hitin “I believe I can fly” është shpallur fajtor nga një gjykatë për abuzim seksual të grave...

Lindita Nikolla për Ramën: Debate të forta pavarësisht bashkëpunimit maksimal

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se me kryeministrin Rama pavarësisht bashkëpunimit maksimal kanë pasur dhe debate të forta. Ajo u shpreh...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER