Qindra të pastrehë dhe azilkërkues kërkojnë strehim në Francë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qindra persona të pastrehë, përfshirë azilkërkues, pushtuan sheshin “Place des Vosges” në qendër të Parisit për të kërkuar strehim.

Sipas drejtuesve të organizatave mungesa e një strehimi është përkeqësuar në qytetet me popullsi emigrante si Parisi, Calais dhe Rennes.

Jean-Baptiste Eyraud, zëdhënës i një organizate, tha se ligji francez i garantonte çdo personi të drejtën e strehimit derisa të gjendej një zgjidhje më e qëndrueshme.

Grupi po i kërkon qeverisë të përdorë pronat private dhe publike për të krijuar strehim dinjitoz për njerëzit e pastrehë.

Një grua kongoleze e pastrehë rrëfen se telefonon në linjën e urgjencës për të gjetur një shtrat vetëm për të kaluar natën, por duhet të largohet ditën tjetër.

Shumë prej emigrantëve kanë mbërritur në Francë nga Afrika e Veriut, Lindja e Mesme dhe Azia, për të shpëtuar nga luftërat dhe varfëria.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER