Cili është vendi që prodhon më shumë patate në BE?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në 2020, në total në të gjithë vendet e Bashkimit Evropian janë vjel 55.3 milionë tonë patate.

Gjermania ishte prodhuesja kryesore me 21.2% të totalit, e ndjekur nga Polonia me 16.4%. Më pas vijnë Franca (15.7%), Holanda (12.7) dhe Belgjika (7.2%).

Vetëm këto 5 vende bashkë përbëjnë afërsisht 75% të prodhimit total të patates në BE.

Përveç eksportimit dhe tregtisë për ushqim dhe farë, BE e përpunon pataten në katër lloje produkti; patate e ngrirë, patate e përpunuar, patate e thatë (patatina) dhe si niseshte.

Vlera totale e patateve të prodhuara gjatë vitit 2019 arriti në 9.1 miliardë euro ose sa 1.6% e prodhimit të të gjithë industrisë së ushqimit në BE.

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER