Gjermania ashpërson rregullat për zbulimin e burimit të të ardhurave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania ka miratuar një ligj të ri transparence për ligjvënësit e saj. Ai është miratuar pasi konservatorët dhe liberalët kishin arritur për një kohë të gjatë të parandalonin një rregullore të re mbi zbulimin publik të burimit të të ardhurave të deputetëve.

Por, organizatat joqeveritare luftuan pa u lodhur për një version të ri dhe më strikt të ligjit, duke ia arritur qëllimit.

“Sa i takon ligjeve të transparencës për deputetët, Gjermania deri tani ka qenë e fundit në renditjen evropiane. Struktura anti-korrupsion në Këshillin e Evropës e ka kritikuar shpesh herë Gjermaninë, pasi nuk ka vepruar si duhet krahasuar me vendet e tjera të BE-së”, tha Clara Helming, aktiviste.

Përpara skandaleve, si për shembull ai kur ligjvënësit mbushën xhepat gjatë pandemisë së COVID, duke ndërmjetësuar marrëveshje të fshehta, ndërveprimi nuk ishte i mundur.

“Në vende të tjera evropiane, ku ka rregulla më të forta transparence, janë zbuluar skandale të mëdha. Kjo ka ndodhur për shembull në Britani, ose në Francë. Por ajo që Franca bëri më mirë, pas skandalit të vitit 2013, kur i bëri rregullat më të forta, ishte futja në fuqi e një instance kontrolli”, deklaroi Helming.

Problemi konsiston në faktin se në Gjermani ligjvënësit kontrollojnë vetveten përmes kryetarit të Parlamentit, që është gjithashtu deputet. Ai supozohet të vendosë për anëtarët e partive. Sidoqoftë, vetë kryetari nuk kontrollohet. Ëolfgang Schäuble është aktualisht kryetar i Bundestagut, që prej 2017-s.

“Edhe deri tani kishte rregulla, por nuk ishin të forta sa duhet dhe nuk zbatoheshin. Shumica e procedurave ndiqeshin në mënyrë të brendshme nga Bundestagu dhe publiku nuk merrte vesh asgjë për ta. Kemi frikë se e njëjta gjë do të ndodhë edhe me rregullat e reja”, shprehet aktivistja.

Gjatë mandatit aktual të kryetarit të Bundestagut, shkeljet u sanksionuan vetëm një herë.

Etiketimet

Gjendet i vdekur në apartament një çift në Golem

Një çift në Golem të Kavajës është gjetur pa shenja jete mbrëmjen e së shtunës. Burri M. J., 60 vjeç, banues në Golem  dhe...

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER