Mblidhen mbi 500.000 firma, Italia drejt referendumit për të legalizuar kanabisin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Italia po shkon drejt referendumit për të legalizuar kanabisin, pasi një grup aktivistësh ka arritur të mbledhë mbi 500 mijë nënshkrime në vetëm një javë.

Aktivistët e kanë konfirmuar lajmin me anë të një postimi në Facebook, ku shkruajnë se diçka e tillë nuk është parë ndonjëherë.

Referendumet popullore në Itali mund të organizohen nëse merren 500.000 nënshkrime dhe aktivistët morën shumën e nevojshme përpara afatit të 30 shtatorit.

Nëse publiku voton për dekriminalizimin e kanabisit, blerja, shitja dhe kultivimi i drogës do të bëhen të ligjshme sipas ligjit italian. Në Itali tregtarët e kanabisit dhe drogërave të tjera të ngjashme, mund të përballen me deri në 10 vjet burg nëse shpallen fajtorë.

“Nëse kanabisi do të ishte i ligjshëm, do t’i jepte fund gjykimeve të panevojshme”, thonë aktivistët.

Kjo pasi sasi të vogla të drogës do t’i siguroheshin pacientëve që e përdorin atë për të lehtësuar dhimbjen.

Grupi thekson se ‘Legalizimi i kanabisit do të krijonte mijëra vende të reja pune dhe do të rriste të ardhurat nga taksat për shtetin, duke e vendosur vlerën e përafërt në 7 miliardë euro’.

Nëse propozimi miratohet nga Gjykata e Lartë, peticioni do t’i dërgohet Gjykatës Kushtetuese për shqyrtim dhe për të vlerësuar nëse ligji do të ishte në përputhje me Kushtetutën italiane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER