Afron data e zgjedhjeve në Gjermani, sondazhet: Kontesti mbetet i hapur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur ka mbetur më pak se një javë nga zgjedhjet federale të Gjermanisë, gara mbetet e hapur edhe pse Partia Social Demokrate udhëheq në sondazhe.

Teksa vendi po kërkon një kancelar të ri për të zëvendësuar Angela Merkel pas 16 vitesh në detyrë, SPD-ja, me 26 për qind të votave, ka konsoliduar udhëheqjen e saj ndaj aleancës konservatore CDU-CSU.

Ministri aktual i Financave, njëkohësisht zëvendës kancelar, Olaf Scholz, ka 31 për qind të votave në sondazhe.

Sipas anketave, koalicioni CDU-CSU i udhëhequr nga Merkel do të merrte 21 për qind të votave nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa kandidati i tij Armin Laschet do të merrte 12 për qind, më poshtë se kandidatja e të Gjelbërve, Annalena Baerbock, me 15 për qind.

Partia Demokracia e Lirë ka regjistruar ndërkohë 12 për qind të votave, e ndjekur nga subjekti i ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, me 11 për qind dhe partinë e Majta, me 6 për qind.

Koalicioni CDU-CSU po diskuton nëse partia duhet të marrë në konsideratë refuzimin për të formuar një kabinet nëse dështon të ruajë pozitën e tij si subjekti më i madh politik.

Ndërsa Social Demokratët po shohin drejt formimit të një qeverie në rast fitoreje. Kandidati i tyre, Olaf Scholz deklaroi të dielën se masa e parë që do të marrë qeveria e tij do të jetë siguria sociale.

Ndërsa kandidatja e të Gjelbërve, Baerbock tha se qeveria e ardhshme duhet të miratojë politika për të frenuar ndryshimet e klimës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER