BE mbështet demokracinë dhe të drejtat e njeriut me një tjetër fond prej €119.5 milionë euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas Javës Botërore 2021 dedikuar Demokracisë, Bashkimi Europian ka lajmëruar 5 aksione, që mbajnë vlerën e €119.5 milionë eurove, të cilat kanë qëllim të nxisin demokracinë dhe promovimin e të drejtave të njeriut në të gjithë botën gjatë vitit 2021.

“Zhvillimet e qëndrueshme dhe mundësitë e barabarta varen nga demokracia: institucione të forta demokratike, përfshirja sociale dhe shoqëritë e angazhuara,” – tha Komisioneria për Partneritetin Global, Juta Urpilainen.

Komisioneria tha gjithashtu se ajo ishte “krenare që BE do të vazhdojë të mbështesë zyrën e OKB për të drejtat e njeriut, për të ndihmuar në fuqizimin e organizatave dhe shoqërive civile lokale si dhe aktivistët për demokraci dhe të drejtat e njeriut, të rinjve dhe grave nëpër botë.”

Në raportin e Bashkimit Europian thuhet gjithashtu se BE është e angazhuar plotësisht në fuqizimin e individëve dhe shoqërive demokratike, duke promovuar një sistem global të të drejtave të njeriut dhe demokracisë, si dhe duke mos lejuar “demokracitë në erozion dhe vendet që lejojnë shkeljet e të drejtave të njeriut dhe barazisë, paragjykimeve dhe diskriminimit”.

Masat e bëra publike sot sigurojnë që mbështetja e BE të shtrihet në organizatat e shoqërisë civile dhe aktivistët e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në 116 shtete partnere, me një vëmendje të veçantë të dedikuar grave dhe të rinjve.

LEXONI GJITHASHTU: 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER