Shpërthen vullkani në Las Palmas, mijëra persona të evakuuar, qindra shtëpi në flakë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrjedha e llavës nga ishujt Kanarie, ku vullkani i vetëm shpërtheu për herë të parë në 50 vjet, ka çuar në evakuimin e rreth 5 mijë e 500 personave, ka shkatërruar rreth 100 shtëpi dhe pritet të shkaktojë gazra toksikë kur të arrijë detin.

Vullkani shpërtheu ditën e diel, duke e lëshuar llavën disa qindra metra në ajër, duke përfshirë pyjet dhe duke dërguar gurë të shkrirë drejt oqeanit Atlantik mbi zonën e populluar të La Palmës, ishulli në ekstremin veri-perëndimor të arqipelagut të Kanarieve.

Për fat të mirë nuk ka pasur viktima apo të lënduar, por vullkani ka vijuar të jetë aktiv edhe gjatë së hënës, me llavën që është derdhur mbi shtëpitë e ishullit dhe tymin e zi që është ngritur nga gropa e tij.

Sipas autoriteteve lokale, gjasat janë që vullkani të mbetet aktiv edhe në ditët e ardhshme. Kryeministri Pedro Sanchez mbërriti në La Palma të dielën dhe premtoi se qytetarët do të marrin mbështetje.

Ndërkohë, shërbimet e emergjencës deklaruan se shtegu që do të ndjekë llava është ende i paqartë dhe kanë paralajmëruar për rrezik.

Më herët, autoritetet evakuuan personat që kishin vështirësi në lëvizje në disa qytete bregdetare, përfshirë atë resort Puerto Naos.

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER