Gjykata Evropiane shpall Rusinë ‘fajtore’ për vrasjen e ish-spiunit Aleksander Litivinenko

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut vendosi sot ta konsiderojë Rusinë përgjegjëse për vrasjen e ish-spiunit Alexander Litvinenko.

Litvinenko vdiq më 23 nëntor 2006, rreth dy javë pasi qe shtruar në spital me simptoma të rënda helmimi. Ai konsiderohet viktima e parë e shkaktuar nga sindroma e radiacionit prej agjentit kimik “polonium-210”.

Ish-spiuni i KGB-së pësojë një vdekje të gjatë në agoni, pasi u helmua në një hotel në Londër me këtë izotop të rrallë radioaktiv.

43-vjeçari punoi për Shërbimet Federale të Sigurisë (FSB), që ishte agjencia pasardhëse e KGB-së ruse, para se të arratisej për në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai u punësua nga inteligjenca britanike, MI6.

Në deklaratën e ndarë në shtyp nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut thuhet përveç të tjerash se: “Prej kohësh, Vladimir Putin dyshohet ta ketë urdhëruar personalisht vrasjen e tij edhe pse kjo është mohuar nga Kremlin.

Litvinenko vdiq 3 javë pasi piu çajin jeshil të kontaminuar me helmin radioaktiv në Hotelin Millennium në Londër.

Para se të vdiste, Litvinenko tha: “Mund t’ia dilni të heshtni një burrë por piskama e protestave nga e gjithë bota, Z. Putin, do të jehojë në veshët tuaj për pjesën e mbetur të jetës.”

E veja e tij, Maria Litivinenko, ka akuzuar Kremlinin për vrasjen e të shoqit edhe pse jo Putin-in personalisht.

Etiketimet

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER