BE propozim të ri për karikuesët e telefonave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Europian po planifikon të propozojë një projektligj për krijimin e një karikuesi universal për të gjitha pajisjet ‘mobile’.

Brukseli u kërkon të gjithë prodhuesve të përdorin një pajisje karikimi universale USB-C dhe t’i bëjnë protokollet e softuerëve të karikimit të ndërveprueshëm midis markave e pajisjeve.

Zyrtarët e Komisionit Evropian kanë cilësuar se rregullat e reja që planifikohen do të zbatohen edhe për tabletët, kufjet, kamerat dhe altoparlantët.

Në bazë të propozimit, gjigandi i teknologjisë ‘Apple’ duhet të modifikojë sistemin aktual të kabllove Lightning që ka prodhuar dhe po përdor për pajisjet e saj të smartphone-ve.

Një nismë e tillë nga Komisioni Evropian po bëhet për të reduktuar mbeturinat elektronike.

Disa nga prodhuesit kryesorë të smartphone-ve në botë, si Samsung, Xiaomi apo Huawei kanë adoptuar portën e gjeneratës së re prej disa vitesh, duke u krijuar mundësinë konsumatorëve të karikojnë pajisjet e tyre me të njëjtët aksesorë.

Sidoqoftë, e ardhmja e rikarikimit të telefonave është gjithnjë e më shumë pa kabllo. Për shembull telefonat Android apo Apple, janë me rikarikim wireless.

Etiketimet

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER