Ukraina miraton ligjin që mban oligarkët jashtë politikës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti i Ukrainës miratoi një ligj duke urdhëruar “oligarkët” të regjistrohen dhe të qëndrojnë jashtë politikës.

Vendim u mor një ditë pas atentatit ndaj një ndihmësi të lartë të Presidentit, Volodymyr Zelensky, për të cilin zyrtarët thanë se mund të ketë qenë një kundërpërgjigje ndaj reformës.

Ligji ka për qëllim të përcaktojë se çfarë është një oligark dhe thekson se atyre u ndalohet të financojnë partitë politike ose të marrin pjesë në privatizime.

Për të hyrë në fuqi ligji duhet të miratohet nga Presidenti.

Etiketimet

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER