Ish-lideri i Katalonjës arrestohet në Sardenjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-lideri katalanas, Karles Pushdemont, i cili u largua nga Spanja, pas një tentative të dështuar për të shpallur pavarësinë në rajonin separatist në vitin 2017 u ndalua këtë të enjte në Sardenjë të Italisë.

Pushdemont, i cili jeton në Belgjikë dhe mban një vend në Parlamentin Europian, ka kundërshtuar ekstradimin në Spanjë, e cila e akuzon atë dhe liderët e tjerë katalanas për kryengritje.

Avokati i tij, Gonzalo Boye deklaroi se Pushdemont u ndalua në mbërritjen e tij në Sardenjë, ku do të merrte pjesë në një event që zhvillohej këtë fundjavë.

Rrethanat e ndalimit të tij nuk ishin të qarta, edhe pse avokati i tij deklaroi se ish-presidenti rajonal u ndalua për shkak të një urdhër-arresti të lëshuar në vitin 2019.

Ndërkohë, për Gjykatën e Apelit të Sasarit, arrestimi i Pushdemont nuk është i jashtëligjshëm, por nuk ka nevojë të kufizohet në ambientet e paraburgimit. Atij do t’i duhet të qëndrojë në Sardenjë deri në momentin që do të merret një vendim për ekstradimin e tij.

 

Etiketimet

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

‘Asnjë përmirësim në fushën e medias’, ambasadori austriak: S’duhet të ndërhyjë qeveria apo biznesi

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” se vitin e fundit në Shqipëri nuk ka pasur asnjë përmirësim në fushën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER