Autoritetet italiane lirojnë nga burgu ish-liderin e Katalonjës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-lideri katalanas, Carles Puigdemont është liruar nga paraburgimi në Sassari, Itali.

Eurodeputeti dhe ish-presidenti i rajonit të Katalonjës së Spanjës u arrestua nga policia kufitare pasi mbërri në aeroportin Alghero të enjten në mbrëmje.

Pasi u la i lirë, ai deklaroi: “Shumë mirë, nuk ka problem. Policia dhe rojet e burgut ishin njerëz shumë profesionistë, shumë seriozë”.

Autoritetet thanë se Puigdemont ishte i lirë të udhëtonte pa kufizime, pasi ata caktuan një seancë për të vendosur mbi ekstradimin e tij më 4 tetor.

Ky vendim erdhi nga autoritetet italiane, pasi premten nga ishulli La Palma, kryeministri spanjoll Pedro Sánchez i kërkoi Puigdemont që “t’i nënshtrohet drejtësisë spanjolle”.

Carles Puigdemont, i cili jeton në Belgjikë dhe mban një vend në Parlamentin Europian, ka kundërshtuar ekstradimin në Spanjë, e cila e akuzon atë dhe liderët e tjerë katalanas për kryengritje.

58 vjeçari u largua nga Spanja në fund të tetorit 2017.  Ai akuzohet gjithashtu për keqpërdorim të fondeve publike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER