Partia Social-Demokrate fiton zgjedhjet në Gjermani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sikundër ishte parashikuar social-demokratët e SPD drejtuar nga Olaf Scholz kanë mundur konservatorët e CDU së Armin Laschet, një humbje historike për kristiandemokratët.

Pas zgjedhjeve të së dielës dhe një garë të ngushtë, rezultatet paraprake bëjnë me dije se SPD ka siguruar 25.7% të votave dhe blloku konservativ CDU/CSU 24.1%.

Të Gjelbërit nga ana tjetër kanë siguruar rezultatin më të mirë në historinë e tyre duke u renditur të tretët.

Së bashku me liberalët ata kthehen në një rol përcaktues për formimin e koalicionit.

Me këto zgjedhje në Gjermani nis epoka post-Merkel, e cila ka qeverisur vendin për 16 vite.

Por, për të mësuar emrin e kancelarit të ri do të duhet të presim disa muaj, pasi fillimisht duhet të formohet koalicioni qeverisës.

Kujtojmë se në vitin 2017 kjo fazë zgjati gati një gjysmë viti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER