Forumi për holokaustin, liderë nga e gjithë bota diskutojnë mbi luftën ndaj racizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forumi Ndërkombëtar i Malmos mbi Kujtesën e Holokaustit dhe Luftimin e Antisemitizmit po mbahet këtë javë në Malmo të Suedisë.

Në fillim të forumit pjesëmarrësit kanë ndjekur kujtimet e mbijetuarve të Holokaustit të cilët iu kërkuan politikanëve më tepër përgjegjshmëri për një botë në paqe dhe të zhvilluar.

Në këtë forum marrin pjesë, delegatë nga rreth 50 vende të ndryshme, përfshirë krerë shtetesh, studiues, ekspertë dhe përfaqësues të shoqërisë civile.

Kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven tha se ky forum nuk zhvillohet vetëm për të kujtuar krimet ndaj hebrenjve, por edhe për të luftuar çdo lloj racizmi.

“Ne nuk duam thjesht një deklaratë tjetër për të kujtuar krimet ndaj hebrenjve. Dhe si rrjedhojë kam inkurajuar delgacionet pjesëmarrëse që të prezantojnë masa konkrete për të promovuar ditën e kujtesës së Holokaustit dhe për të luftuar anti-semitizmin dhe çdo formë tjetër të racizmit”, u shpreh Stefan Lofven.

Në konferencë ishte i pranishëm edhe Presidenti i Këshillit Europian, Carls Mishel, si dhe kryeministri shqiptar Edi Rama, i cili mbajti një fjalim të shkurtër.

Forumi i Malmos ishte caktuar të mbahej në tetor 2020. Megjithatë, për shkak të pandemisë COVID-19, u vendos gjatë pranverës së vitit 2021 që Forumi të shtyhej për në tetor të këtij viti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Plazh në fund të tetorit, turistë të huaj shijojnë detin dhe diellin e ngrohtë të Vlorës

Përmirësimi i kushteve të motit ka sjellë në Vlorë turistët e tetorit. Ata janë ukrainas, rus apo holandezë, por nuk mungojnë as shqiptarët nga...

Ceno Klosi emërohet Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve

Ceno Klosi është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Tatimeve. Me vendim të Këshillit të Ministrave, Klosit i është besuar drejtimi i institucionit të Tatimeve. "Ceno...

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER