5 të vdekur nga sulmi me shigjeta në Norvegji, i dyshuar një danez

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

5 persona kanë humbur jetën nga gjatë sulmit me hark e me shigjeta në Kongsberg të Norvegjisë.

Dyshohet se një shtetas danez, 37-vjeç, vrau pesë persona dhe plagosi dy të tjerë, përfshirë një oficer policie jashtë detyrës.

Autori është arrestuar nga Policia dhe po bashkëpunon me autoritetet.

“Ai po bashkëpunon dhe po jep deklarata të hollësishme në lidhje me këtë ngjarje”,  tha avokati Fredrik Neumann.

Ende nuk dihet motivi i kësaj ngjarjeje të rëndë.

Hetuesit po shqyrtojnë nëse sulmet e së mërkurës përbënin një akt terrorizmi dhe thanë se do të jepnin një përshkrim më të detajuar gjatë ditës së enjte.

Në vitin 2011 në Norvegji ka ndodhur një tjetër sulm i rëndë, ku ekstremisti i djathtë Anders Behring Breivik vrau 77 njerëz në një kamp, shumica prej tyre adoleshentë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER