‘Nuk financojmë mure’, Von der Leyen përjashton barrierat fizike kundër emigrantëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen përjashtoi të premten çdo mundësi për financimin e ngritjes së mureve me tela me gjemba për të penguar mbërritjen e emigrantëve.

Reagimi i saj erdhi pasi presidenti i Lituanisë deklaroi se nevojitej një barrierë fizike për të mbrojtur kufijtë e BE-së nga Bjellorusia, që po i përdor emigrantët si armë kundër bllokut.

Por Von der Leyen u zotua se do të vazhdojë presionin ndaj Minskut, kur kanë kaluar 4 muaj nga vendosja e sanksioneve ndaj ekonomisë bjelloruse, për shkak të dorës së hekurt të përdorur nga presidenti Lukashenko ndaj protestuesve që kundërshtonin rizgjedhjen e tij në gusht të 2020-s.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për situatën në kufi me Bjellorusinë. Ne e konsiderojmë sjelljen e qeverisë bjelloruse një sulm hibrid. Njerëzit e përdorur nga presidenti Lukashenko janë viktima dhe ne duhet t’i ndihmojmë ata. Jeta e njeriut nuk duhet të përdoret për qëllime politike dhe në këtë rast kemi të bëjmë me një instrumentalizim të emigracionit për t’i bërë presion BE-së. Ndaj ne do vijojmë presionin ndaj regjimit të Lukashenkos”, tha Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian.

Nga ana e saj, Bjellorusia akuzon bllokun evropian për shkaktimin e krizës humanitare në kufirin e saj.

BE ka përforcuar rregullat për azil dhe kufijtë e jashtëm që kur mbi 1 milion refugjatë arritën në Evropë përmes Mesdheut 6 vjet më parë.

Gjithashtu, Unioni ka nënshkruar marrëveshje me vende si Turqia dhe Libia që refugjatët të sistemohen në vende të tjera dhe jo në Evropë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Frikë nga ‘Omicron’, BE ndalon udhëtimet nga zonat e rrezikut

Varianti i ri i COVID-19 i konstatuar së pari në Afrikën e Jugut përbën shqetësim për Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Omicron është pikasur tek udhëtarë...

Ende pa autor sulmi me tre të vrarë në Deçan, jashtë rrezikut i plagosuri

Me gjithë impenjimin maksimal të policisë së Kosovës, ende nuk është arritur të zbardhet asgjë mbi sulmin me armë ndaj një autobusi në fshatin...

Demokratët festojnë sot Pavarësinë dhe Çlirimin, Basha homazhe tek Monumenti i Nënës Shqipëri

Kreu i PD-së Lulzim Basha i shoqëruar nga deputetë dhe përfaqësues të tjerë të Partisë Demokratike ka zhvilluar paraditen e sotme homazhe për Ditën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER