Ekspertët shëndetësorë thirrje qeverisë britanike për rikthimin e masave anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të premten, ekspertët shëndetësorë në Britani të Madhe i kërkuan qeverisë të sigurojë që kufizimet e koronavirusit të futen me shpejtësi, pasi shkalla e infeksioneve të reja vazhdon të rritet.

Shumë shkencëtarë po i kërkojnë qeverisë të rifusë disa nga masat që hoqi tre muaj më parë, duke përfshirë mbajtjen e maskave me detyrim në ambiente të mbyllura, distancimin shoqëror dhe vijimin e punës nga shtëpia.

Qeveria konservatore e kryeministrit Boris Johnson thotë se mund të rivendosë disa kufizime si pjesë e “Planit B” të vjeshtës dhe dimrit.

Britania e Madhe ka regjistruar mesatarisht 47.000 raste të reja të COVID-19 në ditë në javën e kaluar, 18% më shumë se një javë më parë, sipas shifrave të publikuara të premten.

Ndërkohë janë regjistruar më shumë se 139. 000 vdekje nga koronavirusi gjatë pandemisë, numri më i lartë në Evropë pas Rusisë.

Ky shtet po mbështetet pothuajse ekskluzivisht në vaksinat për të mbajtur larg virusin gjatë muajve të vjeshtës dhe dimrit.

Pothuajse 80% e njerëzve 12 vjeç e lart në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë dy doza vaksinash, ndërkohë po u ofrohet një vaksinë përforcuese, duke përfshirë të gjithë mbi 50 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER