EMA rekomandon vaksinën Pfizer për grupmoshën 5-11 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia Evropiane e Barnave ka rekomanduar miratimin e vaksinës anti-COVID, Pfizer-BioNTech për grupmoshën 5-11 vjeç.

“EMA ka rekomanduar dhënien e një zgjatjeje të indikacionit për vaksinën COVID-19 për të përfshirë përdorimin tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç”, tha në një deklaratë Agjencia Evropiane e Barnave.

Doza që do të injektohet në këtë grupmoshë do të jetë “më e ulët se ajo e përdorur tek njerëzit e moshës 12 vjeç e lart”, njoftoi agjencia.

Deri më tani në disa vende europiane si Danimarka, Franca, Spanja, Italia dhe Polonia vijon injektimi i grupmoshës nga 12-17 vjeç me vaksinat Pfizer dhe Moderna.

Por, vaksinim i grupmoshës nga 5-11 vjeç ka filluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Izrael.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Mijëra qytetarë nderojnë tre viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

“Konaku i Rrajcës” aktiviteti që ruan trashëgiminë folklorike të zonës

Me qëllim ruajtjen e traditave dhe kulturës të zonës, si dhe përcjelljen te brezat e rinj një grup artistësh nga Rrajca kanë organizuar "Konakun...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER