Greqia dhe Zvicra vendosin masa të reja për udhëtarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Greqia dhe Zvicra kanë vendosur masa të reja anti-COVID sa u përket udhëtimeve në ato vende.

Risia për Greqinë është që ndalon hyrjen e qytetarëve nga vendet e treta, ndërsa Zvicra e bën të detyrueshme që edhe personate vaksinuar të paraqesin një test COVID, para udhëtimit si edhe gjatë qëndrimit në vend.

Greqia

Shtetasit e vendeve të treta e kanë përkohësisht të ndaluar në hyjnë në Greqi, nga çdo pikë hyrjeje, duke përfshirë lidhjet ajrore, detare, hekurudhore dhe rrugore.

Njoftimin e bëri Ministria e Jashtme në Shqipëri, ndërsa theksoi se ky ndalim nuk vlen për banorët e përhershëm të Shqipërisë.

Kjo masë e re e vendosur nga Greqia vjen për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Të gjithë udhëtarët drejt Greqisë, pavarësisht kombësisë dhe mënyrës së hyrjes, duhet:

1- Të plotësojnë formularin elektronik PLF, në adresën elektronike https://travel.gov.gr, përpara mbërritjes në Greqi.

2- Të kenë kaluar të paktën 14 ditë nga vaksinimi për COVID-19 dhe të paraqesin një certifikatë vaksinimi. Certifikata e vaksinimit duhet të përfshijë emrin e personit, llojin e vaksinës së administruar, numrin e dozave dhe datën në të cilën ato janë dhënë.

3- Një tjetër mundësi është paraqitja e testit negativ laboratorik PCR për COVID-19 brenda 72 orëve para mbërritjes, ose në një test të shpejtë (rapid test) brenda 48 orëve para mbërritjes.

“Të gjithë udhëtarët drejt Greqisë, pavarësisht kombësisë dhe mënyrës së hyrjes, do t’u lejohet hyrja në vend, në qoftë se diagnostikohen negativë me një test të detyrueshëm laboratorik PCR ose rapid test, në pikat e hyrjes së Greqisë”, njoftoi ministria e Jashtme.

Pikat kufitare e Kakavisë, Kapshticës dhe Qafbotës funksionojnë 24 orë. Pika Kufitare e Tre Urave funksionon nga ora 08:00 deri në orën 20:00.

Zvicra

Ministria e Jashtme njoftoi se duke filluar nga data 4 dhjetor, të gjithë personat që hyjnë në Zvicër, duke përfshirë edhe ata që janë vaksinuar ose janë shëruar nga COVID-19, duhet të testohen paraprakisht.

Përveç testimit para mbërritjes, një test i dytë PCR ose antigjenik, duhet të kryhet në hapësirën kohore mes ditës së katërt dhe të shtatë, pas mbërritjes në Zvicër.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER