Periudha post-Sassoli, PE gati të zgjedhë zëvendësuesin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ndarja e papritur nga jeta e David Sassoli ka lënë një boshllëk të dhimbshëm në Parlamentin Evropian, i cili duhet të vijojë punën.

Një pasardhës eventual ishte parashikuar më herët dhe pritet të zgjidhet sipas planit.

Kështu, gjatë seancës së ardhshme plenare, ditën e martë, një votim do të mbahet për zgjedhjen e presidentit të ri.

“Në janar Parlamenti Evropian arriti gjysmën e rrugëtimit. Për këtë arsye duhet të ripërtërihen postet menaxhuese të tij. Ndaj, javën e ardhshme në Strasburg, Parlamenti duhet të zgjedhë personin që do pasojë Sassoli-n dhe në të njëjtën kohë zëvendës presidentin e institucionit. Më vonë është radha e komisioneve parlamentare”, tha Jaume Duch, zëdhënës i Parlamentit Evropian.

Çështjet aktuale do të menaxhohen nga zëvendës presidentja Roberta Metsola, e cila po zëvendëson përkohësisht Sassoli-n.

Ajo është zëdhënëse e PPE-së dhe kandidatja më e përshtatshme për të plotësuar vakancën.

Por ka edhe opsione të tjera si euro-deputetja Alice Bah Kuhnke, nga të Gjelbërit. Ajo beson se Parlamenti Evropian duhet të jetë në qendër të zhvillimeve.

“Ne duhet të ulemi me përfaqësuesit e Komisionit dhe Këshillit Evropian dhe të sigurohemi që ata të kuptojnë se ne, ligjvënësit e BE-së, nuk mund të përjashtohemi nga procesi i formimit të së ardhmes së qytetarëve evropianë”, tha Alice Bah Kuhnke.

Në garë janë gjithashtu Sira Riego, nga e Majta dhe Kosma Zlotoswski nga grupi i konservatorëve dhe reformistëve.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER