Bullgaria i jep fund praktikës së ‘pasaportave të arta’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qeveria e re bullgare miratoi të mërkurën një projektligj që synon heqjen e ‘pasaportave të arta’, një program që u mundëson njerëzve të marrin nënshtetësinë në këmbim të investimeve të mëdha.

Komisioni Evropian ka shprehur vazhdimisht shqetësimin për këtë praktikë dhe ka nisur marrjen e masave kundër Maltës dhe Qipros lidhur me të.

Ai konsideron se një praktikë e tillë paraqet rreziqe për BE-në, të cilat në veçanti lidhen me sigurinë, pastrimin e parave, evazionin fiskal dhe korrupsionin.

Në qershor 2021 Brukseli u dërgoi një letër autoriteteve bullgare duke u kërkuar atyre që të shfuqizojnë aplikimin e pasaportave të tilla.

Të huajt që investojnë shumën minimale prej një milion leva (500,000 €) mund të marrin një titull rezidenti të përhershëm në Bullgari.

Për dyfishin e kësaj shume, ata mund të marrin shtetësinë pa kaluar nëpër fazat procedurave tradicionale. Por qeveria zbuloi parregullsi në 47 raste, pothuajse gjysma e totalit.

Kabineti i kryeministrit Kiril Petkov, i cili ka marrë detyrën që nga mesi i dhjetorit, tha se do t’i jepte fund praktikës për shkak të mungesës së investimeve reale në ekonomi, që mund të çojë në krijimin e vendeve të punës.

Projektligji, i mbështetur nga një pjesë e madhe e klasës politike, ende nuk është miratuar nga parlamenti


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER