‘Oliver Varhelyi përkrahu ndarjen e Bosnjes’, eurodeputetët kërkojnë hetim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen po mbështet kërkesat për hetimin e zyrtarëve të BE që dyshohen se kanë ndihmuar liderin serbo-boshnjak, Milorad Dodik për idenë e tij separatiste të Bosnje Hercegovinës.

Në një letër drejtuar Von Der Leyen të publikuar të mërkurën, deputetë të Parlamentit Evropian thonë se dokumente që kanë rrjedhur tregojnë se Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi hapur ka bashkëpunuar me Dodik për një ndarje të mundshme të Bosnje Hercegovinës.

“Raporti tregon se Komisioneri Varhelyi ka ‘rënë dakord’ me Dodik për datën e një sesioni special në Asamblenë Kombëtare të Republikës Srpska ku të bëhej publik një moratorium 6 mujor për ndarjen”, thuhet në letër.

Bosnja aktualisht po përballet me krizën më të madhe politike dhe të sigurisë që prej fundit të luftës në dhjetor 1995 kur u arrrit Marrëveshja e Dejtonit.

Në tetor, Dodik, anëtari serb i Presidencës, bëri thirrje për tërheqjen e Republikës Srpska nga institucionet kyçe në vend dhe krijimin e institucionet paralele, që shkelin traktatin e paqes dhe Kushtetutën.

Muajin e kaluar, kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban tha se vendi i tij do t’i ofrojë Republikës Srpska 100 milionë euro ndihmë financiare dhe se do të bllokonte çdo përpjekje të BE për të vendosur sanksione ndaj Dodik.

Madje Orban ka thënë se Serbia dhe Republika Srpska janë “faktor kyç i stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”.

Varhelyi është avokat dhe diplomat nga Hungaria, i cili u zgjodh nga Parlamenti Evropian si Komisioner për Zgjerimin i propozuar direkt nga qeveria e Hungarisë e drejtuar nga Orban.

LEXONI GJITHASHTU:

Raportuesja për Kosovën akuza të forta ndaj Komisionerit Varhelyi: I shërben Orban-Vuçiç


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER