Paralajmërimi i OBSH: Nuk jemi në fund të pandemisë, Omicron mbetet rrezik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mbretëria e Bashkuar raportoi për afro 400 vdekje të reja nga COVID, dita e dytë me radhë që shifra ditore ka arritur nivelin më të lartë në 11 muaj.

Ky raport nuk ishte regjistruar që nga 24 shkurt 2021, kur ishin raportuar 442 vdekje. OBSH paralajmëron se nuk duhet menduar që pandemia po përfundon, pasi Omicron mbetet ende një rrezik.

“Ndërsa Omicron shkakton sëmundje më pak të rënda se Delta, ai mbetet një virus i rrezikshëm, veçanërisht për ata që janë të pavaksinuar”, u shpreh Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i përgjithshëm i OBSH-së.

Danimarka do të ofrojë dozë e katërt te vaksinimit kundër coronavirusit për qytetarët më vulnerabël pasi përballet me numra rekord të infeksionit nga varianti Omicron. Megjithatë, Rregullatori i Barnave të Bashkimit Evropian ka shprehur dyshime për nevojën për një dozë të katërt dhe tha se aktualisht nuk kishte të dhëna për të mbështetur këtë qasje.

Zvicra do të përgjysmojë kohën e karantinës në pesë ditë për të ndihmuar në menaxhimin e kësaj vale të pandemisë që po kërcënon ekonominë. Reduktimi hyn në fuqi nga kjo e enjte. Qeveria e mbështet këtë plan sepse varianti Omicron ka një kohë të shkurtuar midis infektimit dhe transmetimit.

Në Francë shkollat kanë mbyllur dyert pasi pritet të zhvillohet një greve mbarëkombëtare. Mësuesit janë të frustruar dhe thonë se ka ndryshime të vazhdueshëm të rregullave anti-COVID. Kërkesat e testimit dhe izolimit për rastet e mundshme COVID po ndërpresin orët e mësimit duke e bërë atë të pamenaxhueshëm.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...


TË FUNDIT

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...

Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt. Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER