Përgjimet në Bullgari, ekspertët paralajmërojnë keqpërdorimin e të dhënave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të dhënat e mbikëqyrjes sekrete bullgare “mund të përdoren për qëllime jo të mira për shkak të mungesës së masave mbrojtëse”.

Ky është përfundimi i Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut pas një gjyqi dhjetëvjeçar. Çështja Ekimdzhiev dhe Kashamov kundër Bullgarisë filloi në vitin 2012 pasi u shfaqën qindra ankesa, disa prej të cilave datojnë në fillim të viteve 2000.

“Historia e fundit e Bullgarisë është plot me skandale të ndryshme. Në vitin 2001 kishte një raport nga Prokuroria që përmbante më shumë se 300 000 operacione të fshehta të përgjimit, e cila është e paprecedentë për vendin tonë të vogël dhe përfshin përgjimin e paligjshëm të gazetarëve, politikanëve dhe personazheve të tjerë publikë”, shprehet Alexander Kashamov, avokat.

Një tjetër fakt që bie në sy është shkalla në të cilën inteligjenca artificiale nëpërmjet mbikëqyrjes sekrete mund të profilizojë njerëzit e targetuar.

Cvetan Cvetanov është ish-ministër i Brendshëm. Ai u akuzua disa herë për përgjim të rivalëve të tij politikë, dhe madje edhe të presidentit në vitin 2013.

“Ky ishte një sinjalizues anonim nga Partia Socialiste Bullgare, por në një gjyq u vërtetua se pajisja gjurmuese që unë u akuzova se përdorja, doli të ishte një tezë e paqëndrueshme. Më njoftuan se edhe më kanë spiunuar një herë. Por kur donim të zbulonim se cilat ishin motivet, nga gjykata na thanë se gjithçka ishte shkatërruar”, thotë ish-ministri i Brendshëm i Bullgarisë.

Gjatë viteve shteti ka arritur të forcojë kontrollet për përdorimin e përgjimit sekret.

Ekspertët gjyqësorë po bëjnë thirrje për një reagim të shpejtë nga qeveria e re bullgare për të hedhur baza të forta për reformën e ligjeve ekzistuese.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER