Pse po i lyen Barcelona çatitë të bardha?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkencëtarët nga Universiteti Autonom i Barcelonës kanë propozuar të lyejnë të bardha çatitë në Barcelonë në përpjekje për të reduktuar ndikimin shkatërrues të valëve të të nxehtit.

Sipas shifrave të fundit, Europa po ngrohet më shpejt se mesatarja globale, me temperatura vjetore që rriten midis 1.7 dhe 1.9 gradë Celsius në zonat urbane.

Barcelona nuk bën përjashtim, me 2020-ën që është viti më i ngrohtë i qytetit për më shumë se dy shekuj.

Në përgjigje të këtij problemi, një grup studiuesish të ndryshimeve klimatike janë pionierët e një projekti për të lyer me ngjyrë të bardhë çatitë e qytetit, duke pretenduar se mund të ulë temperaturat deri në 4.7 gradë gjatë valëve të të nxehtit.

“Sipas parashikimeve tona, në një qytet si Barcelona lyerja e çative me bojë të bardhë do të funksiononte edhe më mirë sesa rritja e hapësirave të gjelbra,” – u shpreh Sergi Ventura, një meteorolog nga Universiteti Autonom i Barcelonës.

Hulumtimi tregon se materialet para-ekzistuese të ndërtimit në Barcelonë ruajnë rrezatimin diellor gjatë ditës, duke kontribuar në akumulimin e nxehtësisë në të gjithë qytetin.

Në vend të kësaj, “çatitë e ftohta” mund të krijohen duke lyer sipërfaqet e sipërme të bardha. Kjo do të rriste albedon, përqindjen e dritës së diellit të reflektuar nga sipërfaqja pa u zhytur nga ndërtesa.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...


TË FUNDIT

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER