‘Të humbasësh në kohë’ në Katedralen e Notre Dame

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Katedralen e famshme të Parisit Notre Dame mund ta njihni edhe përmes realitetit virtual.

Përmes syzeve te teknologjisë së fundit keni mundësinë të udhëtoni në kohë dhe të shihni sesi ka qenë godina. Realiteti virtual  i çon vizitorët në një udhëtim 45-minutësh, të kompletuar me efekte vizuale dhe zanore.

“Ju e harroni plotësisht faktin që jeni në një hapësirë të mbyllur sepse mjedisi është absolutisht i mrekullueshëm. Më mirë të mos kini frikë nga lartësitë, ajo jep ndjenja të pazakonta”, tha Carine Garcon, vizitore.

Zonat e rikrijuara përfshijnë rrethinat e katedrales kur po ndërtohej në mesjetë, brendësinë e ndërtesës gjatë një shërbimi  dhe majën e një prej kullave të saj në ditët e sotme.

Figura historike franceze si arkitekti francez Eugène Viollet-le-Duc ose ish-presidenti francez Charles de Gaulle i udhëzojnë njerëzit nëpër epoka të ndryshme.

“Më bën shumë përshtypje , të lejon të zhytesh në kohë. Nuk ka të bëjë vetëm për  parë katedralen , por për të parë Notre-Dame gjatë gjithë historisë”, thotë Edward De Lumley.

Projekti u zhvillua gjatë dy viteve nga një ekip prej 50 personash duke përfshirë historianë dhe arkitektë. Ai është i aksesueshëm për 30 euro dhe pritet të hapet në qytete të tjera anembanë botës si Nju Jorku, Romë dhe Moskë.

Notre Dame e cila u përfshi nga flakët rihapet për publikun në vitin 2024. Katedralja, e cila u shfaq në romanin klasik të Victor Hugosë është një trashëgimi botërore dhe çdo vit vizitohej nga 13 milionë turistë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER