Homazhe në Itali, politikanët evropianë i japin lamtumirën e fundit presidentit Sassoli

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Politikanë italianë dhe jo vetëm u bashkuan të premten për t’i bërë homazhet e tyre kryetarit të Parlamentit Evropian, David Sassoli, i cili ndërroi jetë në fillim të javës.

Të ndjerit iu rezervua një nderim ushtarak, me performimin e bandës së karabinierëve dhe praninë e trupave policore, me uniformë.

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, kryeministri Mario Draghi, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ishin mes autoriteteve kryesore që morën pjesë në homazhe.

Në një fjalim emocional të mbajtur në kujtim të humanizmit të të atit, e bija e presidentit Sassoli, Livia, u kujtoi të pranishëmve në kishën Shën Mëria e Ëngjëjve në Romë se si babai i saj donte një Evropë më të barabartë dhe më të drejtë.

Sassoli kaloi disa javë në spital në shtator për shkak të një pneumonie dhe u rikthye nën kujdesin e bluzave të bardha në dhjetor, pas një komplikacioni në sistemin imunitar.

Ai ishte president i Parlamentit me 705 vende që prej korrikut 2019 dhe mandati i tij në këtë detyrë, kryesisht ceremoniale, do të skadonte në fund të janarit.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER