Shkencëtarët polakë zbulojnë gjenin që dyfishon rrezikun për t’u sëmurur rëndë nga COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkencëtarët polakë kanë zbuluar një gjen që sipas tyre dyfishon rrezikun për t’u sëmurur rëndë nga COVID-19, një zbulim që ata shpresojnë se do të ndihmojë mjekët të identifikojnë njerëzit më të rrezikuar nga sëmundja.

Me skepticizmin ndaj vaksinës, një faktor i rëndësishëm pas numrit të latë të vdekjeve nga coronavirus në Europën Lindore, shkencëtarët shpresojnë se identifikimi i kategorive të riskuara do t’i inkurajojë ata të vaksinohen dhe t’u mundësohet aksesi për një trajtim më intensiv në rast infektimi.

“Pas më shumë se një viti e gjysmë pune u arrit të identifikohej një gjen përgjegjës për një predispozicion për t’u sëmurë rëndë me coronavirus. Kjo do të thotë se në të ardhmen do të jemi në gjendje të identifikojmë personat me predispozicion për të vuajtur seriozisht nga COVID”, tha ministri i shëndetësisë i Polonisë, Adam Niedzielski.

Kërkuesit e Universitetit Mjekësor të Bialystok zbuluan se gjenet ishin faktori i katërt përcaktues se sa rëndë një person e kalon COVID-19, pas moshës, peshës dhe gjinisë.

Gjeni ishte i pranishëm në rreth 14 për qind të popullsisë polake, krahasuar me 8-9 për qind të popullsisë në Europë, tha Marcin Moniuszko, drejtues i projektit.

Studime të mëparshme kanë treguar gjithashtu rëndësinë e faktorëve gjenetikë në shkallën e infektimit nga COVID.

Në nëntor shkencëtarët britanikë thanë se kishin identifikuar një gjen që mund të dyfishonte rrezikun e dëmtimit të mushkërive nga COVID-19.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...


TË FUNDIT

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER