Franca vendos për vaksinim me detyrim për të rriturit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të gjithë të rriturve mbi 18 vjec në Francë u kërkohet të bëjnë dozën përforcuese të vaksinës për të vijuar të përdorin certifikatën e gjelbër.

Rregulli shumë i debatuar u prezantua për të gjithë personat mbi 65 vjeç një muaj më parë. Fëmijët e moshës 12 deri në 17 vjeç janë të përjashtuar. Ndërkohë në Paris, mbajtja e maskës jashtë nuk është më e detyrueshme. Një gjykatë pariziane pezulloi urdhrin përpara fundjavës.

Në Holandë, kryeministri Mark Rutte njoftoi se disa kufizime të pandemisë gjithashtu do të lehtësohen nga e shtuna.

Deri në katër persona do të lejohen të takohen jashtë, ndërsa tubimet në ambiente të mbyllura rekomandohet të kenë maksimum dy persona. Dyqanet jo thelbësore do të rihapen deri në orën 17:00, megjithatë, ka kufizime për numrin e njerëzve që mund të jenë në dyqan në të njëjtën kohë.

Në Spanjë, qytetarëve më vulnerabël po u ofrohet doza e katërt e vaksinimit kundër COVID-19. Ajo jepet  pesë muaj pas injektimit të tretë. Ndërkohë doza e tretë  do të jetë e disponueshme për të gjithë ata që janë mbi 18 vjeç.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...


TË FUNDIT

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në guaskën e saj...

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER