Partia Laburiste kërkon dorëheqjen e kryeministrit Johnson

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Udhëheqësi i Partisë Laburiste në Mbretërinë e Bashkuar, Keir Starmer përsërit thirrjet e tij duke kërkuar që kryeministri Boris Johnson të dorëhiqet pas skandalit se zyrtarë qeveritarë kanë organizuar festa në kohën kur vendi ishte në izolim për shkak të COVID.

Duke folur në një konferencë për mediat në Londër, Starmer hodhi poshtë deklaratat që Johnson kishte dhënë në lidhje me njohuritë për festat dhe theksoi se veprimet e tij kanë minuar besimin në qeveri.

“Ne jemi në një situatë kur ju keni një kryeministër që ka humbur autoritetin moral për të udhëhequr. Ne nuk jemi jashtë pandemisë dhe me këtë kryeministër qeveria e ka humbur autoritetin për të drejtuar”, u shpreh ai.

Zyra e Johnson i kërkoi falje familjes mbretërore për zhvillimin  e festave të stafit në Downing Street, një ngjarje që rrezikon rrëzimin e kryeministrit Boris Johnson.

Deri më tani asnjë nga evenetet supozuara nuk është mohuar nga zyra e Johnson.

Në fillim të kësaj jave, Johnson kërkoi falje që shkoi në një festë në kopshtin e Downing Street në maj 2020, kur Mbretëria e Bashkuar ishte nën izolim të rreptë dhe njerëzit u ndaluan me ligj të grumbulloheshin.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...


TË FUNDIT

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER