Polonia përfshihet nga vala e pestë e COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Polonia po përjeton një valë të pestë të infeksioneve COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë të hënën, duke paralajmëruar se përhapja e variantit Omicron mund të rrisë numrin e infektimeve.

Anëtari më i madh lindor i Bashkimit Evropian ka raportuar rregullisht mbi 10.000 infeksione të reja në ditë mes marrjes së ulët të vaksinave dhe kufizimeve në jetën publike.

“Ne parashikojmë që kulmi i infeksioneve do të jetë në mes të shkurtit dhe ai kulm është rreth 60.000 raste në ditë”, tha Adam Niedzielski në një konferencë për shtyp.

Numri më i madh i rasteve ditore të raportuara që nga fillimi i pandemisë ishte 35.251 në 1 Prill 2021.

Niedzielski tha se ai priste që shifrat e publikuara të martën të tregonin mbi 20. 000 raste ditore.

Të premten, 13 nga 17 anëtarët e Këshillit Mjekësor të Polonisë që këshillonin kryeministrin për COVID-19 dhanë dorëheqjen për shkak të mos marrjes së masave të duhura.

Një nga anëtarët që dha dorëheqjen, Konstanty Szuldrzynski, tha të hënën se shkalla e vdekjeve në vendet ku ishin zbatuar kufizime më të rrepta kishte qenë më e ulët.

“Ne po shkojmë në valën tjetër të Omicron krejtësisht të papërgatitur”, tha ai. “Ju lutemi mbani mend se shkalla e madhe e vdekjeve në Poloni nuk lidhet vetëm me përqindjen e ulët të njerëzve të vaksinuar, por edhe me faktin se ne kemi një sistem shëndetësor shumë të vjetëruar”, shtoi ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...


TË FUNDIT

Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Pas 9 vitesh Sali Berisha u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike. “Sot demokratët me votën e tyre dëshmuan se partia tashmë u përket atyre,”...

Një stuhi godet Ontarion, të paktën dy viktima

Një stuhi gati me fuqinë e një tornadoje goditi Ontarion të shtunën duke vrarë të paktën dy persona dhe duke lënë pa energji elektrike...

Franca paralajmëron se duhen 15 ose 20 vjet që Ukraina të anëtarësohet në BE

Një ofertë e Ukrainës për t'u bashkuar me BE-në nuk mund të finalizohej për 15 ose 20 vjet, tha ministri i Francës për Çështjet...

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER