Synimi i Berlusconit për të marrë presidencën pritet me skepticizëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi ka shprehur aspiratën për postin e presidentit, votimi për të cilin do të mbahet në 24 janar, në parlamentin italian.

Partitë italiane të qendrës së djathtë kanë konfirmuar se duan që Berlusconi të jetë kandidati i tyre për presidentin e ardhshëm të Italisë dhe do të kërkojnë mbështetje në parlament.

Analistët e shohin me skepticizëm vendimin e ish-kryeministrit për të rihyrë në skenën politike, nisur edhe nga e kaluara e tij dhe problemet me drejtësinë.

“Ai në thelb kërkon një lloj hakmarrjeje, ai dëshiron që Italia të pranojë rëndësinë dhe rolin e tij në historinë e vendit”, thotë Giovanni Orsina, profesori i historisë në universitetin ‘Luiss’.

Partia Demokratike (PD) e qendrës së majtë të Italisë, e cila ka përjashtuar kategorikisht mbështetjen për Berlusconin si president,  tha se ishte “e zhgënjyer dhe e shqetësuar” nga vendimi.

Në rrugët e Romës ka reagime të ndryshme se si Berlusconi do të shihej si presidenti i ardhshëm.

“Nëse ai do të fitonte unë do të ndryshoja shtetësinë time, do të bëhesha shtetas maroken, do të bëhesha afrikan”, thotë një pensionist.

Berlusconi ka bërë fushatë të palodhur në prapaskenë për të bindur ligjvënësit të votojnë për të dhe ka mobilizuar perandorinë e tij mediatike.

 


1 COMMENT

  1. Ne politike cdo gje e pamundur mund te behet e mundur e verteta qendron se edhe vete Berluskoni ka shume rezerva per vete faktin se edhe gjate ketyre diteve qe diskutohet per nje mundesi e tij ne presidente brenda ketij muaji ai ka dy procese nje ne Milano per ceshtjen Rubi ter dhe ne fund te muajit nje tjeter proces ne Firence per korrupsin. Pra kanditatura e tij bie ndesh me kushtetuten e republikes se Italise.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...


TË FUNDIT

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER