Spanja nxit të rinjtë të largohen nga shtëpitë e prindërve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qeveria spanjolle do të paguajë 250 euro në muaj për të rinjtë që duan të jetojnë vetëm.

Mundësia vjen për ata persona që kanë pak të ardhura dhe nuk shkëputen dot nga shtëpia e prindërve.

Ministri i Strehimit, Raquel Sanchez tha në një konferencë për shtyp pas mbledhjes javore të kabinetit se duke filluar nga ky muaj, spanjollët nën moshën 35 vjeç dhe me të ardhura vjetore nën 24.318 euro mund të kërkojnë subvencionimin mujor për të marrë me qira një apartament për dy vjet.

Në Evropë, Spanja ka përqindjen më të lartë të të rinjve që jetojnë me prindërit. Ky numër lidhet me papunësinë. 29% e njerëzve nën 25 vjeç nuk punojnë.

Sipas qeverisë spanjolle ky subvencion mund të ndikojë në rritjen e çmimit të qirave dhe përsëri do jetë e vështirë për të rinjtë që të largohen nga shtëpitë e prindërve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri  i rënë në apartamentin e tij në kryeqytet.  

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri  i rënë në apartamentin e tij në kryeqytet.  

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...